#ŁączyNasPamięć              „Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo.

Tego broniliśmy.”

Marek Edelman

Cała nasza szkoła wzięła udział w Akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej  rocznicę powstania w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Z tej okazji przygotowane zostały gazetki poglądowe przybliżające cele akcji i żonkilowe dekoracje na korytarzach szkolnych. Wszyscy uczniowie z przypiętymi do piersi papierowymi, żółtymi żonkilami, uczestniczyli w zajęciach przybliżających wydarzenia sprzed 79 lat. Dzięki materiałom zamieszczonym na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – dzieci zapoznały się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Młodsze klasy skorzystały z materiałów dydaktycznych, filmów, słuchowisk, kart pracy – przygotowanych przez edukatorów i nauczycieli współpracujących z Muzeum Żydów Polskich Polin. W zależności od wieku, uczniowie zapoznali się      z zagadnieniami II wojny światowej  widzianej oczami dziecka. Punktem wyjścia do bezpiecznej rozmowy z dziećmi na temat wojny były opowiadania: Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, Justyny Bednarek „Historia pewnej ulicy” i Pawła Beręsewicza „Strasznie strasznie”.